بمناسبت سالروز پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان با مشارکت سازمان ملی جوانان شهرستان همایش ازدواج آسان ، موفق و پایدار در سه نوبت برای دانشجویان خواهر (اختصاصی ) دانشجویان برادر (اختصاصی) و اساتید و کارکنان واحد برگزار کرد.

 

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین دولتی معاون فرهنگی واحد ضمن خیرمقدم گویی و تبریک اول ذی الحجه روز ملی ازدواج و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) به حاضرین از فضایل اخلاقی آن بزرگواران مطالبی ارائه فرمودند.

دولتی با اشاره به لزوم مشاوره قبل از ازدواج گفت : دانشگاهها نقش اساسی و پایه ای را در این امر بر عهده داشته و می توانند با هدایت دانشجویان به سمت ازدواج موفق و پایدار در ساختن بنیان مستحکم خانواده وظیفه خود را اعمال نمایند.

دکتر طهماسبی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و یکی از سخنرانان کشوری در زمینه مشاوره اجتماعی و ازدواج با تبریک سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) از حضور گرم دانشجویان تقدیر و تشکر نمودند.

طهماسبی گفت : وضعیت خانواده در جوامع بشری در حال حاضر چه در جوامع غربی و شرقی و در اروپا از مطلوبیت خوبی برخوردار نمی باشد . در کشورهای غربی خانواده به یک نهاد فروپاشیده تبدیل شده است . آمار طلاق در کشور ما رضایت بخش نیست در حالی که در شهر تهران در هر ساعت سه زوج در خواست طلاق ارائه می دهند.

ایشان با توجه به اینکه 82 درصد متقاضیان تلاق خانم ها هستند عامل اصلی را که بعنوان یک بحران در خانواده محسوب میشود ازدواج ناموفق و ندانستن وظیفه اعلام کردند. ایشان ازدواجهایی را که از روی اجبار ، از روی اصرار ، از روی دلسوزی ، ازدواج به خاطر لجبازی ، ازدواج به خاطر دیگران ، ازدواج بدون تحقیق ، ازدواج بدون داشتن معیار و ملاک ، ازدواج با معیار و ملاک غلط باشد ازدواج ناموفق دانستند.

دکتر طهماسبی با اشاره به اینکه تربیت فرزندان قبل از ازدواج شروع می شود گفت : کسانی که خود را آماده ازدواج می دانند باید در انتخاب همسر نهایت دقت را داشته باشند . در تربیت فرزندان زمان ، مکان و چگونگی و عاملین تربیت که همان پدر و مادر و خانواده است نقش بسزایی را ایفا می کند. حجاب و عفاف از جمله راههای مناسب و موفقی است که خانواده باید دیدگاههای فرزندان را به این سمت و سو هدایت کنند.

طهماسبی گفت : داشتن اخلاق حسنه در خانواده و تعامل از عوامل آرامش در خانواده است . ازدواج موفق ازدواجی است که عاقلانه باشد ، آسان باشد ، به موقع باشد و پایدار باشد.

کسانی که می خواهند ازدواج کنند باید همسرانی برای خود انتخاب کنند که باید دیندار باشند و خدا را در زندگی حاکم کنند یعنی در زندگی نه زن سالار باشد نه مرد سالار باشد بلکه خدا را حاکم و ناظر بدانند ، اهل حلال و حرام باشند ، خوش اخلاق باشند چرا که داشتن خلق و خوی خوش از جمله ملاک مثبت در انتخاب همسر داری است ، خانواده دار باشد ، با همدیگر متناسب باشند یا تناسب داشته باشند تناسب در اعتقادات و مذهب ، تناسب در تحصیلات ، تناسب در وضعیت اقتصادی خانواده ها ، تناسب فرهنگی ، تناسب سن داشته باشند.

 

نوشته شده در تاریخ 1389/08/17    | توسط: علی یوسفی    | طبقه بندی: همایش و سمینارها،     | نظرات()